Hledej osobnost:

Jan Hřebejk

Petr Jarchovský (*1966) a Jan Hřebejk (*1967) společně vystudovali Akademické gymnázium ve Štěpánské ulici a v letech 1987 - 1991 katedru scenáristiky a dramaturgie na pražské filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění.


Jan Hřebejk

Během studia Jan Hřebejk režíroval a ve své vlastní produkci natočil dva filmy - Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít (1988) a L. P. 1948 (1989). V televizní produkci pak režíroval svůj krátkometrážní hraný debut Nedělejte nic, pokud k tomu nemáte vážný důvod (1991), všechny podle scénářů svého spolužáka Petra Zelenky. Filmy získaly ve své době pozornost diváků a kritiky i ocenění na studentských filmových festivalech.
V roce 1992 natočil Jan Hřebejk pro Českou televizi inscenaci podle vlastní diplomní adaptace románu Egona Hostovského Dobročinný večírek s Jiřím Kodetem, Ivanou Chýlkovou a Bohumilem Kleplem v hlavních rolích.
Autorský filmový muzikál Šakalí léta - retrokomedie z konce padesátých let o nástupu rokenrolové vlny v Čechách - měl premiéru v roce 1993. Podle povídek spisovatele Petra Šabacha napsal scénář Petr Jarchovský, původní hudbu a texty skladatel a zpěvák Ivan Hlas, film režíroval jako svůj celovečerní debut Jan Hřebejk a za kamerou stál renomovaný kameraman Jan Malíř. Film měl velmi dobrou návštěvnost (600 tisíc diváků) a získal mnohá prestižní ocenění - mezi jinými i Českého lva za nejlepší režii pro Jana Hřebejka, za nejlepší mužský herecký výkon pro Josefa Abrháma, za nejlepší původní filmovou hudbu pro Ivana Hlase a za nejlepší film roku 1993. Spolu s Janem Malířem režisér Hřebejk realizoval v roce 1996 televizní seriál pro děti Kde padají hvězdy, který se prodal do mnoha evropských televizí. Režisér Jan Hřebejk realizoval též množství drobnějších prací v oblasti hudebních klipů (Žlutý Pes, Ivan Hlas, Hudba Praha, Chinaski, Šum svistu), reklam či dokumentárních filmů (např. portréty Dominika Haška či Vladimíra Mišíka pro společnost Febio).


V roce 1997 debutoval i jako divadelní režisér v divadle Pod Palmovkou režií Nebezpečných vztahů Christophera Hamptona s Vilmou Cibulkovou, Alešem Procházkou a Zitou Kabátovou v hlavních rolích.
Petr Jarchovský

Petr Jarchovský debutoval scénářem jedné z povídek k cyklu Velmi uvěřitelné příběhy, který natočil jejich další spolužák - režisér Igor Chaun. Spolu s Janem Hřebejkem napsal scénář ke generační filmové komedii Pějme píseň dohola (1990) z prostředí letního pionýrského tábora. Film byl zároveň celovečerním debutem režiséra (a nynějšího producenta) Ondřeje Trojana a kameramana Asena Šopova. Ve filmu se v dětských rolích rovněž poprvé objevili pozdější úspěšní mladí herci nové generace, Anna Geislerová, Václav Chalupa a Jan Semotán (Kšanda z Šakalích let).

Scenárista Petr Jarchovský donedávna působil jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. Současně je dramaturgem v České televizi. Pro režiséra Vladimíra Michálka napsal adaptaci románu Jana Škvoreckého Zbabělci a pro režiséra Ondřeje Trojana adaptaci novely Květy Legátové Želary – látky kterou před časem objevil na Barrandově. Společně s Janem Hřebejkem pracuje součastně na projektech, které zatím drží v tajnosti.

Jeho scénářům udělila grantová komise při Ministerstvu kultury ČR celkem 19 milionu korun. Diváci snímků, na kterých se scénáristicky podílel, do kin přinesli cca 90.000.000 korun. Film Pelíšky, který vznikl podle jeho scénáře, se stal komerčně nejúspěšnějším filmem devadesátých let.


V roce 1998 mu v nakladatelství Paseka vyšla kniha Musíme si pomáhat, kterou ilustroval Pavel Reisenauer a podle které vznikl stejnojmenný film.

Pavel Reisenauer je rovněž výtvarníkem předfilmu ke snímku Musíme si pomáhat. Režisérkou tohoto animovaného filmu je Helena Dušková, komentářem provází Robert Nebřenský.Společným počinem autorské dvojice Jarchovský - Hřebejk byla netradičně pojatá trojice autorských povídek pro televizní cyklus Bakaláři, která získala ocenění Filmového a televizního svazu (FITES) a Literárního fondu za přínos televizní hrané tvorbě za rok 1997 (povídky Dobrá zpráva s Miroslavem Donutilem a Evou Holubovou a Okno s Václavem Koubkem).
Tvůrci, kteří se sešli při práci na Šakalích letech, vytvořili autorsko-realizační tým, na který neváhali navázat v Pelíšcích a následně ve filmu Musíme si pomáhat.